Będąc w Paryżu nie sposób nie zrobić wycieczki dla plac Charles’a de Gaulle’a i nie zrobić sobie pamiątkowej fotografii pod Łukiem Triumfalnym. Dzisiaj opowiemy Wam trochę o historii tej budowli, która jest jedną z najbardziej charakterystycznych tego typu na świecie. Praktycznie w każdym zakątku świata Łuk Triumfalny jest rozpoznawalny, czy jednak wiecie więcej na temat okoliczności jego powstania?
Podstawowe informacje?
Łuk Triumfalny znajduje się, jak już wspomnieliśmy, na Placu de Gaulle’a, który kiedyś nosił nazwę Placu Gwiazdy. Topograficznie jest to ósma dzielnica Paryża, położna na skraju Pól Elizejskich. Generalnie Łuk Triumfalny został wzniesiony w celu upamiętnienia francuskich żołnierzy, którzy oddali życie za swój kraj w czasie licznych wojen prowadzonych przez Francję w osiemnastym i dziewiętnastym wieku. Łuk miał upamiętniać również poległych w czasie wojen napoleońskich – zresztą to z inicjatywy Napoleona rozpoczęto wznoszenie tej budowli na początku dziewiętnastego wieku. Budowa została jednak zakończona dopiero w 1836 roku, kiedy we Francji panował król Filip I.
Wygląd Łuku Triumfalnego
Symbol Francji ma ponad 50 metrów wysokości i ponad 40 metrów szerokości. Zamieszczone są na nim cztery charakterystyczne reliefy, o następujących nazwach: Marsylianka, Triumf, Obrona, a także Pokój. Oprócz tego wzdłuż całego Łuku ciągnie się relief, który przedstawia armię napoleońską w trakcie triumfalnego powrotu do Paryża; a nadto poszczególne sceny z bitew napoleońskich. Na Łuku znajduje się również prawie 400 nazwisk zasłużonych oficerów napoleońskich, wśród których znalazło się siedmiu Polaków. Swoje zaszczytne miejsce we francuskiej historii zajmują generał Jan Henryk Dąbrowski, generał Józef Łazowski, brygadzista Józef Sułkowski, generał Józef Zajączek, generał Karol Otto Kniaziewicz, generał Józef Chłopicki, a także oczywiście książę Józef Poniatowski. Na Łuku Triumfalnym znalazło swoje miejsce również pięć polskich miast – Wrocław, Pułtusk, Gdańsk, Ostrołęka i Lidzbark Warmiński.
Obok Łuku
Oprócz samego Łuku na uwagę zasługuje również znajdujący się tuż obok niego Grób Nieznanego Żołnierza. Ten z kolei jest symbolem francuskiego hołdu dla żołnierzy poległych w latach 1914-1918 w czasie pierwszej wojny światowej. Każdego wieczora ponadto pod Grobem Nieznanego Żołnierza rozpalany jest tak zwany płomień pamięci na pamiątkę tamtych tragicznych wydarzeń oraz dla upamiętnienia żołnierzy, których ciał nie odnaleziono lub spoczęli w masowych grobach.