Zwiedzić Wilno z lokalnym przewodnikiem

Nie od dzisiaj wiadomo, że aby poznać jak najlepiej jakieś miejsce, warto zapuścić się w nieco mniej turystyczne miejsca, zajrzeć w mniej uczęszczane uliczki i porozmawiać z lokalnymi mieszkańcami. Również rozmawiając o jedzeniu zazwyczaj polecamy Wam poszukiwanie nie knajpek polecanych w turystycznych przewodnikach, ale takich, w których nie znajdziecie menu po angielsku, a przy stolikach będą siedzieć sami lokalesi. Jeżeli będziecie podążać za tymi wskazówkami, na pewno niejeden raz uda Wam się przeżyć w podróży naprawdę fantastyczne przygody. Dzisiaj podpowiadamy, jak fantastycznie, a jednocześnie niewielkim kosztem zwiedzić Wilno!

Darmowe wycieczki

W Wilnie, jak zresztą w większości miast na całym świecie, organizowane są tak zwane free tours – czyli darmowe wycieczki dla turystów, organizowane przez lokalnych mieszkańców – wolontariuszy, którzy oprowadzają przyjezdnych po swoim mieście. Zazwyczaj takie darmowe wycieczki są znakomicie zorganizowane logistycznie – w Wilnie na przykład odbywają się Litwacodziennie, a każdego dnia zbiórka zaplanowana jest na tę samą godzinę w tym samym miejscu. Jeżeli wybierzecie się na taką wycieczkę, z pewnością zdziwi Was, ile osób każdego dnia będzie brało w niej udział! Oczywiście zawsze wszyscy chętni są mile widziani i dla nikogo nie zabraknie miejsca, jednak nie polecamy się spóźniać – może się po prostu okazać, że wycieczka wyruszyła już z miejsca zbiórki i nie będziecie mogli odnaleźć swojego przewodnika. Wycieczki oczywiście zazwyczaj organizowane są w języku angielskim – tak, aby wszyscy turyści mogli zrozumieć swojego przewodnika.

Jakie są korzyści?

Bardzo polecamy branie udziału w darmowych wycieczkach. W ich trakcie zazwyczaj obejrzycie oczywiście najbardziej znane zabytki i charakterystyczne punkty miasta, jednak dodatkowo będziecie mogli liczyć w bonusie na kilka ciekawostek, których nie dowiecie się z żadnego przewodnika. Przewodnicy zazwyczaj są bardzo sympatyczni i kontaktowi, więc nie wahajcie się zadawać im pytań! Jeżeli będziecie ciekawi, opowiedzą Wam sporo o lokalnych zwyczajach, podpowiedzą, jak najlepiej zwiedzać Wilno, a także gdzie można zjeść lokalne przysmaki w niezłej cenie. Oczywiście wycieczki z założenia są darmowe, jednak zawsze polecamy przygotować sobie jakieś drobne – przewodnicy są wolontariuszami, jednak poświęcają każdego dnia sporo czasu turystom i warto o tym pamiętać. Dodatkowo jeżeli jesteście zadowoleni z wycieczki to zdecydowanie warto ich jakoś wynagrodzić.