Bruksela – najsłynniejsze legendy

Jeżeli wybierasz się do Brukseli, już teraz powinieneś nastawić się na to, że właściwie w każdym zakątku tego miasta spotkasz charakterystyczną figurkę nagiego chłopca, który sika do fontanny. Czy Brukselczycy mają obsesję na punkcie nagości i oddawania moczu? Prawdopodobnie jest to miasto, którego mieszkańcy są dość liberalni i w większości przypadków nie mają problemów z nagością, jednak clou jest inne. Poznajmy dzisiaj historię Manneken Pis – fontanny, z której Bruksela słynie właściwie na całym świecie.

Legenda

Jedna z najsłynniejszych legend Brukseli głosi, że w czternastym wieku miasto było oblężone przez wrogich najeźdźców, którzy chcieli Brukselę zaatakować, splądrować, a potem zająć do swoich celów. Według słów historii grabieżcy podłożyli już pod mury miejskie ładunki wybuchowe, dzięki którym mieli dostać się do środka. Na ich nieszczęście byli obserwowani przez małego chłopca imieniem Juliaanske, który stał się bohaterem narodowym. Gdy bowiem wrodzy żołnierze podpalili lont połączony z materiałami wybuchowymi, chłopiec miał na niego nasikać i dzięki temu ugasić płomień. Dzięki jego bohaterstwu udało się zatem uratować miasto przed najazdem obcych wojsk!

Historia alternatywna

Druga z legend głosi, że chłopiec był potomkiem jednego z belgijskich królów. Kiedy pewnego razu podczas spaceru po lesie malec zaginął, przez wiele dni poszukiwali go wszyscy mieszkańcy Brukseli. Ostatecznie został znaleziony przez przypadkowego przechodnia, który ujrzał nagiego chłopca sikającego do strumienia.

Manneken Pis dzisiaj

Niezależnie od tego, czy i która z historii jest prawdziwa – Bruksela w dzisiejszych czasach słynie na całym świecie z figurki nagiego sikającego chłopca. Najbardziej znana jest figurka w kształcie fontanny, która pochodzi aż z piętnastego wieku! W pierwszej połowie siedemnastego stulecia została odlana z brązu – to ten konkretnie pomnik dzisiaj możemy podziwiać. Znajduje się on w centralnym punkcie Brukseli i jest miejscem, którego nie omija praktycznie żadna zagraniczna wycieczka. Z okazji ważnych świąt państwowych Manneken Pis jest ubierany w różnego rodzaju charakterystyczne stroje – w Brukseli znajduje się nawet muzeum, w którym można je wszystkie podziwiać! Niezależnie od tego w mieście znajdziecie wiele mniejszych posążków przedstawiających sikającego chłopca – oczywiście podobny, tylko w mniejszej skali, będziecie mogli kupić sobie na pamiątkę wyjazdu do tego wspaniałego miasta, które zachwyca turystów z całego świata.

Zobacz także  http://bp-summer.com.pl/bruksela-najwazniejsze-informacje/