Lwów – zwiedzanie dzień pierwszy

Dla wielu Polaków podróż do Lwowa to podróż zdecydowanie romantyczna i pełna wspomnień – dotyczy to zwłaszcza przedstawicieli starszego pokolenia. Nawet jeżeli nie pamiętacie tych czasów, kiedy Lwów był polski, z pewnością i tak powinniście się tam wybrać. Głównie po to, aby zobaczyć kawałek historii, gdyż stolica Ukrainy może pochwalić się naprawdę wieloma pięknymi miejscami wartymi odwiedzenia. Dzisiaj pierwsza część naszego przewodnika po Lwowie!

Rynek we Lwowie

Renesansowa kamienica Bandinellich, klasyczne Włoskie Podwórko, Pałac Arcybiskupi, Czarna Kamienica czy Kamienica Królewska – to zlokalizowane Lwówwokół rynku budowle, które pod żadnym pozorem nie mogą umknąć Waszej uwadze. Sama płyta rynku otoczona jest czterdziestoma czterema kamienicami reprezentującymi różne style architektoniczne – to znakomite świadectwo tego, jak bogata jest historia Lwowa. Na rynku znajduje się również ratusz, z którego wieży rozciąga się fantastyczny widok na miasto.

Katedra Łacińska

Znajdująca się na głównym rynku katedra to jeden z najstarszych i największych kościołów, jakimi może pochwalić się Lwów. Co ciekawe, budowę katedry, która trwała przeszło sto lat, zainicjował polski król – Kazimierz Wielki. W środku kościoła znajduje się replika siedemnastowiecznego obrazu Matki Boskiej Łaskawej (oryginał z uwagi na swoją wielką wartość jest przechowywany w specjalnym skarbcu, niedostępnym dla turystów).

Cmentarz Łyczakowski

To zdecydowanie centralny punkt właściwie każdej wycieczki Polaków do Lwowa. Cmentarz jest najstarszą nekropolią w mieście i znajduje się na wzgórzu. Na Cmentarzu Łyczakowskim pochowanych jest wielu zasłużonych Polaków – znajdziemy tam groby między innymi Marii Konopnickiej, Seweryna Goszczyńskiego czy Gabrieli Zapolskiej. Integralną częścią cmentarza jest również robiący ogromne wrażenie Cmentarz Orląt Lwowskich – poświęcony został on pamięci setek żołnierzy, również Polaków, którzy walczyli o obronę Lwowa przed obcymi najazdami.

Kościół Bernardynów

Niegdyś była to świątynia katolicka, jednakże na przestrzeni lat została przejęta przez grekokatolików i przemieniona w cerkiew. Dzisiaj w jej wnętrzu można podziwiać malarstwo flamandzkie, przepiękne freski na ścianach oraz bogate, barokowe zdobienia. Tutaj także znajdziemy polskie akcenty – na dziedzińcu przed kościołem znajduje się pomnik świętego Jana z Dukli, zaś na fasadzie budynku zobaczyć można herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przypominający o przyjaźni pomiędzy naszymi narodami.