Rzym – zwiedzanie Watykanu

Rzym to nie tylko Forum Romanum i wiele innych zabytków, które co roku przyciągają turystów praktycznie z całego świata. To także, a może przede wszystkim, Watykan, czyli małe państwo zlokalizowane w samym sercu Rzymu. To tutaj od wielu lat właściwie każdego dnia można spotkać niestrudzonych pielgrzymów, którzy wspólnie z papieżem chcą pomodlić się na Placu Świętego Piotra. To miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta będący akurat w Rzymie – niezależnie od tego, jakiej jest wiary, gdyż to symbol europejskiej potęgi oraz rozwoju naszej cywilizacji.

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika znajduje się oczywiście w samym centrum Placu Świętego Piotra. W każdą niedzielę gromadzą się tam prawdziwe tłumy, a możliwość wejścia jest ograniczona. W pozostałe dni tygodnia raczej bez problemu uda się Wam wejść do bazyliki – należy jedynie odstać swoje w kolejce do wejścia oraz Rzympoddać się drobiazgowej kontroli bezpieczeństwa. Bazylika Świętego Piotra jest ogromny, monumentalnym budynkiem, robiącym ogromne wrażenie na wszystkich turystach. Co najważniejsze, w środku nie zabrakło bogatych, złotych zdobień. W Bazylice można spędzić długie godziny, podziwiając kunszt poszczególnych fresków czy witraży. Za dopłatą istnieje również możliwość zwiedzenia skarbca, a także Grot Watykańskich.

Muzea Watykańskie

Po wyjściu z bazyliki, warto skierować swoje kroki do położonych nieopodal Muzeów Watykańskich. Spacer z jednego miejsca na drugie wzdłuż murów bazyliki trwa około dziesięciu minut. Tak jak w przypadku bazyliki, tutaj również praktycznie każdego dnia kłębi się ogromna kolejka osób chętnych do zwiedzania. Można jednak zaoszczędzić sobie czasu – jeżeli kupicie bilety przez internet na konkretny dzień i konkretną godzinę, będziecie mogli wejść do środka bez konieczności stania w kolejce do kasy. W sieci można zamówić także przewodnik w formie słuchawkowej – warto to zrobić, bo w Muzeach znajduje się wiele zabytków, o których warto posłuchać kilka słów. Same Muzea również zachwycają swoim przepychem i ogromem zebranych w nich dzieł sztuki. Nie mniejsze wrażenie robi również znajdująca się na terenie Muzeów kaplica z bogato zdobionym sklepieniem. Bilet wstępu do Muzeów Watykańskich aktualnie kosztuje 16 euro, zaś za audio przewodnik zapłacimy kolejne 7 euro. To dość sporo, jednak bez wątpienia są to dobrze wydane pieniądze. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca wejście do muzeów jest darmowe, jednakże wówczas trzeba przygotować się na prawdziwe tłumy oczekujących!